Home Badanie ginekologiczne i cytologia

Badanie ginekologiczne i cytologia

Żyjąc w ciągłym pędzie łatwo zapomnieć o swoim zdrowiu. Tymczasem wystarczy krótkie, bezbolesne badanie, dzięki któremu można wykluczyć lub wykryć wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), stany przednowotworowe lub nowotworowe w ich wczesnym etapie rozwoju. Mowa o kontrolnym badaniu ginekologicznym oraz cytologii.

O badaniu

Należy pamiętać, że wizyta u ginekologa nie powinna wiązać się jedynie z infekcją czy zmianami w obrębie okolic intymnych. Warto zadbać o profilaktykę! Dobrą praktyką jest coroczna wizyta u ginekologa, nawet jeśli nic nam nie dolega. Częstotliwość badań cytologicznych zależna jest natomiast od kilku czynników, w tym m.in. wieku pacjentki. Średnio cytologię powinno wykonywać się co 3 lata. Badania i cytologia potrzebne są także do zakwalifikowania do zabiegu np. labioplastyki czy wypełnienia warg sromowych kwasem hialuronowym.

Sama procedura nie jest bolesna, może jedynie powodować lekki dyskomfort. Pacjentka siada na fotelu jak podczas rutynowej wizyty, lekarz przy pomocy wziernika i specjalnej szczoteczki pobiera komórki nabłonka szyjki macicy. Badanie nie powinno być wykonywane w dniu menstruacji, najlepszym czasem jest okres między 10. a 20. dniem cyklu. Na 4 dni przed badaniem nie powinno przyjmować się żadnych leków dopochwowych, a na dwa dni przed – wstrzymać od zbliżeń.

Zarezerwuj wizytę już dzisiaj!

Sprawdź całą ofertę