Opracowywanie blizn
Powstanie blizny to nie tylko problem natury estetycznej. Wiele z nich powoduje napięcie powięzi, co może skutkować np. dysfunkcją pobliskich obszarów ciała i to nie tylko związanych ze skórą, ale i narządami, które znajdują się np. pod powłokami brzusznymi. Część z nich może też ograniczać ruchomość stawów, powodować swędzenie lub ból.
W pielęgnowaniu blizny istotną rolę spełnia też mobilizacja blizny. Jeśli bowiem pozostawimy bliznę samą sobie, może dojść do sklejenia się powięzi, a także powstawania zrostów, które rzutować będą na pobliskie narządy, powodując dolegliwości bólowe nie tylko okolicznych obszarów, lecz też tkanek położonych o wiele dalej np. blizna przy wątrobie może powodować ból prawego barku.
Pracę z bliznami możemy rozpocząć już 2 dni po zabiegu, początkowo pracujemy delikatnie wokół rany (delikatny drenaż limfatyczny). Szwy nie są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia pracy zbliżoną. Dzięki temu zmniejszamy obrzęk, co powoduje lepszy odpływ stanu zapalnego i dobrze wpływa na gojenie się rany. Stopniowo zwiększamy intensywność masażu, pracując na samej bliźnie.
Nasza Fizjoterapeutka Magda ręcznie opracowuje blizny po zabiegach chirurgicznych (w tym także po cesarskim cięciu), urazach mechanicznych, które skutkują powstaniem blizn.