Wpływ odżywiania na skórę

Odżywianie skóry

Nasza skóra to nieodłączny element całego organizmu. Ogromny wpływ ma na nią sposób, w jaki się odżywiamy. W dzisiejszych czasach coraz trudniej znaleźć produkty spożywcze dobrej jakości. Mamy bardzo łatwy dostęp do żywności przetworzonej, pełnej barwników i konserwantów, które negatywnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również na skórę. Na co zatem zwrócić uwagę, czego unikać, by to co jemy nie miało negatywnego wpływu na naszą skórę? Mamy dla was ważne wskazówki.

Dieta a cera. Zadbaj o skórę od środka

Pod wpływem przetworzonej diety zachodniej, skóra staje się ziemista, może się bardziej przetłuszczać, mogą pojawić się na niej wypryski. By cieszyć się zdrową, piękną skórą dbajmy o nią nie tylko od zewnątrz (kosmetykami), ale również od środka (dietą). Unikaj więc fast-foodów, słodkich i słonych przekąsek – chipsów, paluszków, krakersów, ciast, ciasteczek oraz gazowanych słodzonych napojów.

Co kupować? Najlepiej produkty, które nie mają składu: dobrej jakości mięso, ryby, jaja, owoce, warzywa, orzechy, nasiona, kasze.

Indeks glikemiczny a skóra

W przypadku skóry skłonnej do trądziku należy stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym. Zwiększone wydzielanie sebum spowodowane jest m.in. wysokim poziomem cukru we krwi po spożyciu produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Produkty o wysokim IG powodują sekrecję hormonów androgenowych poprzez stymulację IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu typu 1), a hormony androgenowe wpływają na nadmierną produkcję sebum i powodują rozwój zmian trądzikowych.

Unikaj mleka i produktów mlecznych, produktów przetworzonych i węglowodanów prostych.

Witamina D a skóra

Odpowiednie stężenie witaminy D3 w organizmie jest warunkiem fizjologicznego działania komórek budulcowych skóry. Niedobór witaminy D będzie objawiał się przesuszeniem, niedoborem ceramidów w płaszczu hydrolipidowym, spowolnioną regeneracją skóry. Odpowiedni poziom witaminy D3 jest niezwykle ważny również w trądziku – jest w stanie hamować rozwój bakterii, redukować wydzielanie sebum, działa również przeciwzapalnie (ważne także w łuszczycy i AZS!).

Źródłem witaminy D w diecie są tłuste ryby: śledź, węgorz, łosoś, makrela oraz żółtko jaja kurzego.

W naszej szerokości geograficznej mnóstwo osób ma niedobór witaminy D3, dlatego pamiętaj o badaniu jej poziomu z krwi i uzupełnianiu ewentualnych niedoborów, stosując suplementację.

Niedobór cynku a skóra

Na niedobór cynku są narażone głównie kobiety w ciąży, wegetarianie i weganie, osoby spożywające duże ilości alkoholu i sportowcy. Cynk jako mikroelement ma bardzo duży wpływ na skórę. Wzmacnia ją, ma wpływ na prawidłowe gojenie, ponieważ odpowiada za prawidłowy stan błon komórkowych. Niezwykle ważny przy trądziku pospolitym, acne tarda, różowatym i egzemach.

Najważniejszymi źródłami cynku w diecie jest mięso, jaja, ryby, owoce morza, pestki dyni i słonecznika, orzechy czy siemię lniane. Poziom cynku w naszym organizmie możemy sprawdzić badając fosfatazę alkaliczną z krwi.

Żelazo, ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy a skóra

Jeśli Twoja skóra jest blada, ziemista, ze stanami zapalnymi – zbadaj poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i kwasu foliowego z krwi! Są one niezbędne do produkcji erytrocytów – czerwonych krwinek. W trądziku niedobór żelaza czy ferrytyny (białka magazynującego żelazo) wydłuża procesy gojenia stanów zapalnych, co może zakończyć się powstawaniem blizn zanikowych lub przebarwień. Witamina B12 w nadmiarze natomiast może wywołać trądzik, więc zanim wprowadzisz suplement – zbadaj poziom wit. B12 z krwi!

Białko a skóra – oby nie było go za dużo!

Czy wiesz, że nadmiar białka w diecie nasila trądzik? Powoduje nadmierną produkcję sebum, co powoduje powstanie zaskórników i stanów zapalnych. Nadmiar białka w organizmie przyspiesza procesy starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Z kolei niedobór prowadzi do poszarzałej, szorstkiej skóry. Ponadto, możesz zauważyć nieprawidłową regeneracja skóry, zmniejszenie podskórnej tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji doprowadza do spadku gęstości skóry, nadmiernego wypadania włosów.

Podsumowując, pamiętaj by Twoja dieta była różnorodna i dobrze zbilansowana, a Twój talerz kolorowy. Jeśli w wynikach badań wyjdą Ci niedobory witamin, makro-, mikroelementów – wprowadź celowaną suplementację.

Walczysz z niedoskonałościami skóry? Potrzebujesz porady eksperta? Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać odpowiednią pielęgnację dla Ciebie. W naszym gabinecie znajdziesz zarówno zabiegi na twarz, zabiegi na ciało, jak i programy spersonalizowane przygotowane pod Twoje indywidualne potrzeby. Opieramy się na wiedzy klinicznej, dbając nie tylko o ciało, ale także zdrowie naszych pacjentów i pacjentek.

Autor: